Kobiety coraz częściej chcą prowadzić biznes, nawet jeśli mają dzieci. Mimo wielu trudności to świetny pomysł: matki mają w sobie niewyobrażalną siłę i mądrość, która pomaga rozkręcić własny interes. Najłatwiej tym, których pociechy chodzą już do przedszkola, ale i one często chorują albo mają wakacje. Jak zorganizować sobie pracę, kiedy w domu jest dziecko?

Mama czy kobieta biznesu- czy da się to połączyć?

Kobiety od dawna przyzwyczajano do ścisłego oddzielania różnych dziedzin życia. Bycie matką oznaczało przebywanie w domu i opiekę nad dziećmi. Marzenia o sukcesie zawodowym zaś to porzucenie macierzyństwa. Na szczęście nie trzeba już trzymać się sztywno tego podziału: macierzyństwo to wyraz miłości, tak samo, jak wyrazem miłości jest zrobienie czegoś dla siebie, czegoś naprawdę satysfakcjonującego.

Wiele matek nie dostrzega własnej mocy sprawczej. Uważają wydanie na świat nowego życia za coś oczywistego, zaś rozpoczęcie biznesu za zbyt trudne i niedostępne. Nie myślą o spełnianiu własnych marzeń. Tymczasem własna działalność to dawanie życia nowemu pomysłowi. Gdy masz dzieci, nie może rozpocząć od ekstremalnych, mocno angażujących projektów. Okoliczności wymagają małych kroków. Wyobraź sobie, jak mogłaby wyglądać praca, która harmonijnie wpasuje się w obecny tryb życia, bez silnego stresu i walki.

Efektywnie wykorzystuj swój czas

Wiele matek czuje, że nie mają czasu ani miejsca dla siebie. To dzieci są tak angażujące. Podstawowa wskazówka: pracuj, kiedy dziecko śpi lub jest zajęte. Nieważne, o jakiej porze dnia, niech to będzie nawet tylko godzina dziennie. Najważniejsze, żeby w ogóle znaleźć na czas i by robić małe kroki. Wszystko jest lepsze niż stanie w miejscu.

Nie wywieraj presji

Często to nie otoczenie, ale my sami nakładamy na siebie za dużo obowiązków i za wiele wymagamy. Bądź realistką w codziennym planowaniu i na swojej liście zadań umieść lepiej mniej rzeczy do zrobienia, zamiast wykreślać kolejne pozycje. Ustal priorytety i miej plan.

Bądź w 100% obecna w tym, co robisz. Jeśli spędzasz czas z dzieckiem, nie myśl o pracy. Kiedy pracujesz, pracuj i nie myśl o dziecku. Z początku to trudne, ale separacja jest bardzo ważna i da się ją wypracować.

Jeśli tylko możesz, nie wahaj się prosić o wsparcie w opiece nad dzieckiem. To okres pełen wyzwań, ale zarówno dziecko, jak i Twoja praca są ważne.

Zabierz dzieci do swojej firmy

Jeśli chcesz, możesz zaangażować dzieci w swoje sprawy. Poproś, aby pomogły w stworzeniu projektu ulotki lub strony internetowej. Usiądźcie razem, a każdy niech namaluje własną wersję. Ty projektujesz ulotkę dla dorosłych, a one jej wersję dziecięcą. Kto wie, może Twoje dzieci mają najlepsze pomysły?

Starsze dzieci często mają głęboką potrzebę konstruktywnego zaangażowania i sprawdzenia swoich sił.  Może są obszary, które je interesują lub dobre pomysły, którymi mogą się z Tobą podzielić?

Większość dzieci umiera z nudów: szkoły są nieciekawe. Dobrze, żeby mogły obserwować, jak ich mama idzie własną drogą. Kiedy uznasz, że dasz radę i własny biznes jest możliwy, powiedz TAK i zostań biznesową mamą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *