W dzisiejszych czasach, marketing wydaje się być momentami ważniejszy od sprzedawanego produktu. Powszechny konsumpcjonizm, zdecydowanie pozytywnie wpływa na podejmowanie decyzji “tu i teraz”. Ważne jest zatem, żeby zrobić duże wrażenie chwilowe, a nie długotrwałe. Wśród różnych technik sprzedaży oraz dotarcia do Klienta wyróżnia się zdecydowanie rozpropagowany przez firmę Amwey, multi level marketing (MLM). Podobnie jak większość technik nakłonienia Klienta do określonego produktu, również ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Zasoby internetu są bogate w jego charakterystykę.

Oto kilka mitów, które powszechnie funkcjonują:

1. MLM narzuca określony czas pracy oraz formę. Oczywiście, można ułożyć swoją pracę w taki sposób, że będzie ona zajmowała większość naszego czasu. Możemy też trzymać się sztywnej formy pracy. Wydaje się jednak, że idea oraz cel jaki przyświeca działaniom osoby, która proponuje określony produkt jest zgoła inna i nie akceptuje rutyny. Te aspekty łączą się z kolejną opinią powszechnie propagowaną, jaką jest, przekonanie, iż MLM może stanowić jedynie formę dorywczej pracy.

2. MLM może być jedynie formą dorywczej pracy. Nie jest to prawda. Możliwe, że początki budowania sieci sprzedażowej opartej na niezatrudnionych podmiotach, zakładały, iż praca ta ma jedynie charakter dodatkowy. Zapewne wiele osób traktuje ją w taki sposób. Jednak warto pamiętać, że przy odpowiednim zaangażowaniu i nakładzie pracy, może ona spełniać rolę głównej, dobrze płatnej pracy.

3. Marketing wielopoziomowy wymaga nakładów finansowych od osób zajmującej się nim. Nie jest to zasada. Podobnie jak większość technik sprzedażowych, również i ta ewaluowała, uzyskują rożne swoje formy i odmiany. Praca tego typu nie wymaga raczej angażowania większych środków finansowych niż praca na etacie. Wszelkie produkty reklamowe, gadżety oraz środki potrzebne do pracy otrzymuje się od firmy. Koszty jakie mogą się pojawić związane są z ubiorem czy dojazdem do Klienta.

4. Tego typu marketing jest idealnym podłożem do oszustw i wyłudzeń. Tego typu teorie są bardzo śmiałe. Zauważyć należy, że oszukują ludzie, a nie technika. Właściwie każdej relacji międzyludzkiej można przypisać tą cechę. Nie można jej generalizować. Osoby, które faktycznie upatrują w takiej pracy szansy na zarobek i długotrwałą pracę, zdecydowanie dbają o wizerunek i nieposzlakowaną opinię.

5. MLM to namawianie ludzi nie posiadających wiedzy na produkty, które nie są im przydatne. Większość osób trudniących się sprzedażą w ramach marketingu wielopoziomowe pracuje na zasadzie przekazania wiedzy. Oznacza to, że zanim sprzeda produkt musi go zaprezentować, czyli przekazać wszelkie informacje na jego temat. Częstokroć, wiąże się to z koniecznością praktycznego zastosowania przedmiotu. Nadto, zgodnie z prawem, produkty czy usługi nie są sprzedawane osobom niepełnoletnim. Nabywca więc w sposób świadomy kupuje produkt.

6. Jest to biznes dla każdego. Jeżeli jedynym koniecznym atrybutem potrzebnym do pracy zarobkowej byłyby dobre chęci, to owszem należałoby przyznać pełną rację w tym zakresie. Niestety tak nie jest. Aby trafić do Klienta w taki sposób, by zaufał w informacje jakie mu przekazujemy, powierzył nam swoje dane, a przede wszystkim pieniądze, konieczne jest posiadanie określonych zdolności interpersonalnych oraz wiedzy na temat prezentowanego produktu.

7. Jest to piramida finansowa. Założenie jest bliskie, jednak nie są to pojęcia tożsame. MLM zakłada zbieranie środków od nowych uczestników projektu, ale przede wszystkim z pracy zarobkowej i prowizji jakie osiągają w trakcie wykonywania swojej funkcji.

8. MLM prowadzi do płacenia większych środków niż realna wartość produktu. Na cenę towaru bądź usługi wpływa liczba osób, które muszą brać udział w łańcuchu dystrybucji. W tradycyjnych metodach sprzedaży, bywają one o wiele dłuższe niż w przypadku ofert wielopoziomowych.

9. To oszustwo. Jedynie produkty zakupione w sklepie są wolne od wad i w pełni pewne. Oczywiście, że nie można umniejszać rzeczom zakupionym w tradycyjny sposób. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż wielopoziomowa cechuje się takimi samymi uprawnieniami dla konsumenta jak sprzedaż “przy kasie”.

10. Tego typu marketing charakteryzuje jedynie marki średniej jakości. Jak zostało wspomniane, każde początki bywają trudne. Obecnie jednak w Polsce jak na świecie, najbardziej znane marki kosmetyków, środków chemicznych czy wyposażenia domu, wybierają właśnie ten sposób dotarcia do Klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *