Znachorzy, zielarze oraz szamani od tysięcy lat stosowali rośliny działające dobroczynnie na zdrowie i organizm ludzi. Setki badań oraz starań naukowców na przestrzeni ostatnich lat potwierdziła hipotezy z sprzed wieków. Na szczęście zioła to naturalne dobro, które jest w zasięgu każdego z nas. Doniczka, balkon czy też kawałek ogródka doskonale może posłużyć jako domowa apteczka. Potencjał jaki tkwi w naturze jest w stanie zadbać o zdrowie, dobre samopoczucie, kondycję a także wygląd. W poniższej liście przybliżymy Ci kilka roślin jakie z łatwością i powodzeniem możesz uprawiać w domowych warunkach.

1. Głóg

Spokrewniony z różą krzew posiada właściwości lecznicze przede wszystkim w zakresie układu krążenia. Kliniczne badania nad tą rośliną potwierdziło szereg dobroczynnych działań jakie niesie za sobą stosowanie głogu. Obniżenie ciśnienia, wzmacnianie siły skurczu serca, rozszerzanie naczyń wieńcowych, zmniejszenie duszności powysiłkowych a także ochrona przed arteriosklerozą to właściwości niosące się za stosowaniem głogu. Roślina ta jest dość sporych rozmiarów dlatego też do jej uprawy potrzebny będzie ogród. Głóg dobrze znosi nawet zanieczyszczone miejskie powietrze nie mając wygórowanych potrzeb jednak jest dość podatny na choroby oraz ataki szkodników przez co wymaga stosowania zabiegów profilaktycznych.

2. Mięta

Jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ziół. Roślina pomoże rozluźnić mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym a także zwiększy ilość wydzielanych soków trawiennych. Mięta zmniejsza gazy oraz wzdęcia. Jest stosunkowo prosta w uprawie. Rozwinie się nawet w zacienionych miejscach dlatego z powodzeniem można ją uprawiać nawet na balkonie. Należy jej zapewnić wilgotną glebę a w bardzo szybkim tempie rozrośnie się.

3. Melisa

Roślina ta pomoże ukoić nerwy, złagodzi stres i uczucie lęku, ułatwi zasypianie a także działa antydepresyjnie. Posiada przyjemny cytrynowy zapach a używać jej można do przygotowania naparów oraz kąpieli. Najlepszym miejscem do jej rozwoju osłonięty słoneczny teren w ostateczności może być też półcień. Melisa należy uprawiać na żyznej, lekkiej i wilgotnej glebie. Bardzo dobrze gdyby była bogata również w wapń.

4. Nagietek

Posiada przede wszystkim właściwości związane z leczeniem skóry. Roślina łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie ran, pomaga przy trądziku a także przeciwdziała grzybicy. Nagietek stosuje się w postaci naparów, którymi przemywa się cerę bądź nasącza okłady. Często spotykane jest także w formie olejku. Najlepszym środowiskiem dla rozwoju tej rośliny będzie ciepłe i słoneczne miejsce a także lekko wilgotna gleba.

5. Szałwia

Jej przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości sprawiają, że roślina ta stosowana jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Stosowana jest jako płukanka w przypadku bólu gardła. Uprawa szałwii możliwa jest zarówno w ogrodzie jak i balkonie a nawet doniczce wewnątrz domu. Potrzebuje lekkiej i żyznej gleby a także słonecznego miejsca. Nie jest odporna na mróz dlatego warto zabezpieczyć ją przed mrozem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *